Jól kérdezni nem mindig könnyű. Összeszedtem pár gondolatot a gördülékenyebb segítségnyújtás (és problémamegoldás) érdekében.
Három alapvető szabály:
Amit NE csinálj: Nem tudod, hogy hogyan oldj meg egy problémát, de nem kérsz segítséget senkitől.
Ehelyett csináld inkább ezt:
Mivel a tárgyon sokszor ütközhetsz bele alapvetően kódolásos problémákba, ezért összeszedtem ehhez pár gondolatot.
Mindenekelőtt:
rákerestél Google-ön,
Találtál hasonló kérdést StackOverflow-n?
Írd le a problémádat. Hol akadtál el? Mit próbáltál? Fordul a kód?
Mellékelj egy önmagában értelmezhető kódbázist.
Akadémiai környezetben az email a default. Ne aggódj azon, hogy a címzett ne olvasná az emailjeit. Sőt, nem kizárt, hogy annyi emailt kap minden nap, hogy ha nem kezelné őket hatékonyan és precízen, bele is őrülne. Főleg akadémiában.
Minél többen látják, annál több embernek van esélye rá válaszolni. Sokszor akár hallgatótársaid, más laborvezető, vagy akár a tárgy előadója is lehet, hogy válaszol a kérdésedre, ha publikus csatornába dobod be. Erre jó lehet pl. a tárgy Teams csoportja, de van ahol pl. Moodle-t, Piazza-t vagy Slack-et használnak tantermi Q&A-hez csoport szinten.
Ne feledd: ami neked nehézség volt, nem kizárt, hogy másnál is felmerült. Akár megoldotta, akár nem, neki is hasznos lesz a válasz.
Code is read more often than it is written. Code should always be written in a way that promotes readability.
-- Guido Van Rossum
Bármennyire is furcsán hangzik, de még egy egyetemi beadás keretei között is általában egy másik ember fogja elolvasni azt, amit írtál. (Főleg ha csak részben van kész a beadásod, és részpontszámokat kell keresgélni. És persze elvonatkoztatva az automatikus javítástól. Bár még ezutóbbi esetben is hálás leszel magadnak később, ha nem értelmezhetetlen a kódod: meglepő, mennyiszer tér vissza egy-egy megoldásához az ember.)
Valószínűleg nem a 3D Grafikus Rendszerek laborbeadásodat fogod belerakni a virtuális CV-dbe. (Bár egy szépen megcsinált önálló házi feladatnál még ez sem kizárt...) Ennek ellenére most tudod a legjobban begyakorolni azokat a skilleket, amikkel később akár akadémiában, akár a munkaerőpiacon vagy éppen a start-upodban, egy csapat részeként kell hasznosítanod. Minimális plusz idő-és energiaráfordítással hatalmas versenyelőnyre és gyakorlatra tudsz ebben szert tenni.
Ha már a laborvezetőd is ráncolja a homlokát, ahogy a beadásodat bogarássza, képzeld el, mit fog gondolni egy kollégád, amikor meglátja a pull requestedet. Ne feltételezd, hogy ez automatikusan menni fog "amikor majd szükséged lesz rá". Ezt is gyakorlod akkor, amikor sok órát beleraksz egy-egy feladat elkészítésébe. Ne szalaszd el ezt a lehetőséget valós, piacképes, és végtelenül hasznos tapasztalat szerzésére: gondold végig, hogy hogyan lesz kedve bárkinek elolvasni azt, amit írtál.